Proszę o interpretację wyniku VDRL.

VDRL - Treponema pallidium ujemny przeciwciała w kl. IgM 0,070, wynik ujemny <0,50, wynik wątpliwy 0,50-0,59, wynik dodatni 0,60 i powyżej. Przeciwciała w kl. IgG 20,80, wynik ujemny <1,6, wynik wątpliwy 1,6-2,9, wynik dodatni 3,0 i powyżej.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

VDRL – mikroskopowy test kłaczkowania jest używany w badaniach przesiewowych w kierunku kiły, ale jest to badanie bardzo niespecyficzne, dające wyniki fałszywie dodatnie, dlatego na jego podstawie nie można rozpoznać, czy pacjent choruje/chorował na kiłę. Najczęściej fałszywe wyniki dodatnie są spowodowane przez: choroby autoimmunologiczne, niektóre zakażenia, leki i inne rzadsze.

Dlatego w celu potwierdzenia dodatniego wyniku przeprowadza się diagnostykę za pomocą badań FTA-ABS (test immunofluoroscencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej) lub TPHA (test hemaglutynacji).

Proszę skonsultować ten wynik z lekarzem kierującym na badanie.

Tutaj znajdzie Pan/Pani artykuł na temat kiły.

Serdecznie pozdrawiam!