Proszę o interpretacjęe wyników: CRP - 0,55, norma to od 0-0,6; ASPAT - 49,0, norma 37; ALAT 78,9, norma 42.

Mężczyzna, 22 lata, nie mam żadnych objawów, ale w marcu, kiedy chciałem oddać krew dla PCK, okazało się, że jestem nosicielem HCV. Zrobiłem dodatkowe badania i właśnie o ich interpretację chciałbym poprosić, nie przyjmuję żadnych leków, na razie... CRP - 0,55, norma to od 0-0,6, ASPAT - 49,0, norma 37, i ALAT - 78,9, norma 42. Proszę mi napisać, co oznaczają te wyniki, mam już termin do poradni chorób inwazyjnych we Wrocławiu, ale dopiero na lipiec. Czy powinienem jakoś szczególnie dbać o siebie do tego czasu? Do tej pory nikt jeszcze nie poinformował mnie, co to właściwie za choroba i jakie mam szanse na wyleczenie, więc proszę o wyjaśnienie mi i ewentualne porady, co do mojej sytuacji zdrowotnej.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Wirus HCV, którego jest Pan nosicielem, powoduje zapalenie wątroby HCV przenosi się podczas kontaktu krwi własnej z krwią nosiciela. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie zabiegów operacyjnych, stomatologicznych, dializ itp. Wirus bardzo sporadycznie przenosi się drogą płciową.

Przewlekła infekcja jest skąpoobjawowa i trwa latami. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do ustroju do poważnych problemów zdrowotnych trwa od 5 do nawet ponad 30 lat, w związku z czym większość osób, dowiaduje się przypadkiem o zakażeniu, tak jak Pan.

Według Pana relacji, w wynikach zauważalny jest podwyższony poziom ASPAT i ALAT, a są to markery wydolności wątroby. Konieczna jest więc konsultacja z lekarzem i bardziej kompleksowe badania, aby ocenić Pana stan kliniczny i stopień zaawansowania choroby. Proszę jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty w dziedzinie chorób zakaźnych lub wewnętrznych.