Proszę o ocenę badań histopatologicznych.

Dzień dobry! U mojej mamy wykryto guza piersi. Wynik BAC - cellulae carinomatosae (T2N0M0). W tej chwili jest już po zabiegu operacyjnym, amputacji prawej piersi. Wyniki badań histopatologicznych wyglądają następująco: Carcinoma ductale infiltrativum mammae. Bloom II. G 2. MBR 2. Lymphangiosis carcinomatosa. Max diam 2,5 cm. p T2. Brodawka sutkowa tela mamillae. Kwadranty Tela carcinomatosa absens, węzeł chlonny "wartownik" Lymphadenitis chronica. pNO (sn-) Immunohistochemia: ER - (+++) w ok 90% komórek neo PGR - (+++) w ok 90% komórek neo HER2 (2+) Marker FISH - (-) Ocena genu HER 2 metodą FISH: Ratio HER2/ CEN17 = 1,21, Śr. liczba HER2/ komórkę = 2,60. Śr. liczba CEN17/komórkę = 2,13. Wynik badania: negatywny. Brak amplifikacji genu HER2. Mama została zakwalifikowana do leczenia uzupełniającego Chth - 6 x FAC oraz hormonoterapii. Uzyskaliśmy niestety mało informacji na temat rokowań, więc bardzo prosiłabym o ogólną ocenę stanu mojej mamy. Czy jest duże ryzyko przerzutów w jej przypadku? Czy zalecona chemioterapia jest silna? Pytam dlatego, gdyż mama jest bardzo osłabiona i obawiam się jak zniesie powyższą chemioterapię. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na pytanie o rokowanie w raku piersi nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Każda pacjentka choruje indywidualnie, a rokowanie uzależnione jest od wielu czynników. Istotny jest m.in. wiek, wielkość guza, stan receptorów hormonalnych, stopień złośliwości guza, stan węzłów chłonnych oraz ogólny stan zdrowia (choroby towarzyszące).

U Pani Mamy korzystne dla rokowania są: niewielki guz, brak przerzutów do węzłow chłonnych, dodatnie receptory hormonalne oraz ostatecznie stwierdzone ujemne receptory HER-2. Dzięki włączeniu chemioterapii oraz hormonoterapii zmniejszone zostanie ryzyko nawrotu choroby.
Każda chemioterapia wiąże się z toksycznością. Przy chemioterapii FAC należy zwrocić szczególną uwagę na układ sercowo-naczyniowy, szczególnie jeżeli Mama choruje na serce. Konieczne jest także kontrolowanie morfologii krwi po każdej sesji chemioterapii (10 dni od podania).

Więcej o rokowaniu można poczytać na str: http://portal.abczdrowie.pl/rokowanie-w-raku-piersi.

Pozdrawiam serdecznie