Czy na podstawie wyników badań można stwierdzić, że mój 12-letni syn jest chory na boreliozę?

Witam.

W październiku 2009 r. zauważyłam u mojego 12-letniego syna czerwoną plamkę. Pod okiem po 2, 3 dniach duży rumień w okolicach pośladka. Ze względu na fakt, iż syn jest alergikiem, nie panikowaliśmy zbytnio. Udaliśmy się do lekarza dziecięcego. Otrzymaliśmy jedynie maść do smarowania tych miejsc, lecz zaczerwienienia utrzymywały się, nieznacznie zmniejszały się po wypiciu wapna. Lekarz dermatolog skierował nas na badania na obecność boreliozy. Mam wyniki i wygląda to następująco: Borelioza IgG >200 RU/ml, Borelioza IgM 171,07 RU/ml. Poniżej w opisie napisano: wynik ujemny poniżej 16,0, wynik niejednoznaczny 16,0-22,0, wynik dodatni powyżej 22,0. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badania.

Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Wtam.

Syn ma wysoko dodatnie miano przeciwciał w obu klasach. Ozacza to, że miał kontakt z boreliozą. Rumień obecny u syna to najprawdopodobniej rumień wędrujący (o ile nie boli, nie swędzi i szybko powiększył się do średicy > 5 cm). Jest to wczesny objaw boreliozy. Sama w sobie zmiana skórna zniknie nawet bez leczenia, ale borelioza wymaga terapii z uwagi na możliwe powikłania stadium późnego (zapalenie stawów, mięśnia sercowego czy układu nerwowego). Powinna Pani skontaktować się z lekarzem (może być lekarz rodzinny, pediatra syna lub specjalista chorób zakaźnych), który zleci leczenie antybiotykiem.