Fascynacja dziecka okrągłymi przedmiotami

Jestem mamą 16-miesięcznego chłopca. Rozwój fizyczny przebiega prawidłowo, natomiast niepokoją mnie dziwne zachowania synka: - jest zafascynowany wszystkim co się toczy i kręci -piłki, kółka, krążki, nakrętki, rzuca je i patrzy ja się kręcą; -biega za wózkami, hulajnogami, ogląda samochody. We wszystkim najbardziej interesują go koła - macha przed oczami różnymi przedmiotami- patykiem, grzechotka – mówi- baba, mama, dada, koko -nie pokazuje na obrazki w książeczce, ale b. lubi jak mu czytam. Sam też bierze do rączki i ogląda. Jak czegoś mu nie dam i jest b. zły to uderza głową o podłogę. Jak jesteśmy w parku to nie patrzy w moja stronę i nie szuka mnie jak odejdzie daleko. Jest b. samodzielny, sam bawi się przez dłuższy czas, znajduje zabawki i bawi się we właściwy sposób. Czasem tylko wywróci autko do góry nogami, żeby pokręcić kołami. Przytula się, daje buzi, poda smoka jak poproszę, nie pokazuje na rzeczy, które pytam, tylko się na nie patrzy. Interesują go wszystkie zabawki i każdą nową rzecz długo ogląda.

Dobrze reaguje na zmiany (dużo jeździmy), nie boi się obcych ludzi i czasem do nich podchodzi. Nie bawi się z innymi dziećmi (ma bardzo mało kontaktu z obcymi ludźmi i dziećmi). Może dlatego? Mamy dobry kontakt wzrokowy i patrzy na mnie jak coś mówię (ale nie zawsze). Dużo się śmieje i wita się z nami. Powtarza niektóre gesty czy wydawane dźwięki. W ciągu dnia lubi czasem posiedzieć sam w łóżeczku, słuchać muzyki, uspokaja się przy tym. Jak wychodzę z pokoju to czasem płacze i chce wyjść z łóżeczka. Wśród obcych czasem patrzy czy jestem, a czasem jest tak zajęty zabawą, że nie zauważy mojej nieobecności. Jak się uderzy to przychodzi do mnie i chce żeby wziąć go na ręce. Nie bawi się jeszcze w zabawy w udawanie. Lubi się bawić w a kuku, ja się chowam, a synek mnie szuka lub odwrotnie. Nie mówi jak chce pić, jeść, tylko płacze. Macha rączkami jak się denerwuje lub jak coś mu się strasznie podoba. B. łatwo go rozśmieszyć. Bardzo proszę o opinie, Dodam, że mieszkamy w UK.

Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że wnikliwie i z troską obserwuje Pani rozwój swojego dziecka. Jak rozumiem, najbardziej niepokoją Panią zainteresowania syna pewnymi właściwościami przedmiotów (kręcącymi kołami), które nie muszą wskazywać na zachowania ze spektrum autyzmu, zwłaszcza, jeśli Pani synek interesuje się też innymi przedmiotami i bierze udział w zabawach.

Od dziecka w wieku do 2 r.ż. oczekuje się wypowiadania pojedynczych wyrazów, ponadto synek komunikuje swoje potrzeby i emocje otoczeniu ( np. śmieje się, nawiązuje kontakt wzrokowy, przychodzi do Pani, gdy dzieje się coś niepokojącego).

Uważam jednak, że wątpliwości dotyczące rozwoju i zachowania dziecka może ostatecznie wyjaśnić jedynie osobiste badanie lekarskie przeprowadzone przez specjalistę w tej dziedzinie.

http://portal.abczdrowie.pl/triada-autystyczna-czyli-charakterystyczny-w...

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-gdzie-szukac-pomocy

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dobrze byłoby zrobić diagnozę funkcjonalną aby zobaczyć jak rozwój faktycznie przebiega. W pewnych sferach wydaje się być wszystko w porządku (rozwój fizyczny) w innych widać pewne problemy: uderzanie głową, fascynacja
kręcącymi się zabawkami. Z drugiej strony uderzanie może być na skutek nauczenia się, że w ten sposób można coś wymusić na dorosłych. Myślę, że wizyta u psychologa rozwiałaby pewne wątpliwości.
Z pozdrowieniami AM