Proszę o pomoc, chcę schudnąć!

Witam. Jestem dziewczyną, mam 15 lat, przy wzroście 178 cm ważę 80 kg. Nie potrafię schudnąć, nie wiem co robić? Nie ćwiczę na wf., ponieważ mam poważną kontuzję ręki. Mój cel to zrzucenie 15 kg. Chciałabym schudnąć na długo, więc chcę to zrobić z głową. Nie wiem, jaką stosować dietę oraz czy ćwiczenia w domu coś pomogą. A jeśli tak, to jakie, oraz jak długo mam dziennie ćwiczyć? Czy spacery z psem będą dobre? Dodatkowo chcę ćwiczyć sama w domu. No i mój największy problem - dieta. Wiele razy próbowałam ograniczyć jedzenie, ale nigdy mi się nie udało. Od zawsze mam nadwagę. Mam słabą wolę, kiedy stosuję jakąś dietę, to cały czas jestem głodna. Przed wyjściem do szkoły nie jem nic. W szkole jem śniadanie, jak przechodzę do domu to jem obiad. Moja mama gotuje niezdrowo, dlatego obiadu jem małe ilości. No i później kolacja, najczęściej są to kanapki. Często jem słodycze. Jeśli chodzi o picie, to najczęściej piję zieloną herbatę bez cukru. Chciałabym wiedzieć, jak powinny wyglądać moje posiłki wskazówki, czego unikać, a co jeść, oraz jakie ćwiczenia wykonywać? No i ostatnie pytanie, jeśli będę systematycznie ćwiczyć oraz trzymać się rygorystycznie diety, to  ile czasu zajmie mi zrzucenie 15 kg? Z góry dziękuję i błagam o pomoc.

Witam!

Każda forma aktywności jest dobra, pod warunkiem, iż nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Jeśli Twoje schorzenie pozwala na podejmowanie spacerów z psem, taka forma aktywności jak najbardziej może przyczynić się do poprawy wyglądu sylwetki. Pamiętaj jednak, iż efekty pojawią się, jeśli aktywność będzie podejmowana systematycznie, najlepiej codziennie, w umiarkowanym tempie, co najmniej przez 30 minut. 30 minut to czas, po którym zaczyna być spalana tkanka tłuszczowa. Warto wykonać także badania lekarskie, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia i stwierdzenie, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania do odchudzania. Pozwolą także na określenie co jest przyczyną nadwagi.

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Z diety wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki, i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na abccwiczenia.pl, warto jednak, aby dobrał je fizjoterapeuta lub trener fitness (ze względu na Twój uraz).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Fizjologiczne tempo utraty masy ciała to 0,5-1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam