Proszę o pomoc w analizie MRI kręgosłupa lędźwiowego

Mam 28 lat, od 3 lat wykonuję ciężką fizyczną pracę, polegającą na podnoszeniu i opuszczaniu przedmiotów o masie czasami przekraczającej 15 kg. Od 6 tygodniu mam nasilający się ból na lewym udzie i od 2 dni zaczyna on schodzić do stopy. Nie wiem, co mam robić, ponieważ mieszkam aktualnie za granicą, gdzie lekarze nic z tym nie chcą robić. Będę wdzięczny za pomoc, ponieważ 10 dni zwolnienia lekarskiego już ubiega końca, a ja nadal nie wiem, czy wracając do pracy nie uszkodzę się bardziej. Opis: masywna przepuklina centralna krążka międzykręgowego w segmencie L5/S1 z większego stopnia obrzękiem lewego korzenia L5. Głębokość przepukliny odpowiada 1/2 wymiaru przednio-tylnego kanału kręgowego. Pozostałe segmenty lędźwiowe zmian nie wykazują. Obraz stożka końcowego prawidłowy. Z góry dziękuję za pomoc.

28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywana znacznej wielkości przepuklina krążka międzykręgowego między piątym kręgiem lędźwiowym (L5), a pierwszym krzyżowym (S1), przy opisywanych znaczących objawach rwy kulszowej wymaga leczenia - dłuższego niż 10 dni.

W związku z tym, że jest Pan młodą osobą, leczenie to jest tym bardziej ważne. Nie leczona dyskopatia (choroba krążka międzykręgowego) po pierwsze powoduje coraz większe dolegliwości bólowe, a po drugie, ważniejsze, znacznie zwiększa ryzyko szybkiego rozwoju głębszej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i niepełnosprawnością.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy odpowiednie leczenie ruchem, tzn. kinezyterapia. Doraźnie na czas ostrych dolegliwości stosuje się leki przeciwbólowe i odpoczynek w łóżku.

Niestety, ale czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Nie mogę stwierdzić jak duże, ale wydaje mi się, że będzie ono potrzebne w Pana przypadku.

W związku z tym, że w rezonansie nie ma opisanych innych zmian, przepuklina krążka powstała w mechanizmie przeciążeniowym związanym z pracą. Proponowałabym się zastanowić nad zmianą pracy na mniej obciążającą kręgosłup, gdyż może to się źle dla Pana skończyć.

Warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty ortopedy. Jeśli będzie to potrzebne, proszę zastanowić się nad powrotem do kraju na leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.