Proszę o pomoc w interpretacji rtg kręgosłupa

Mam 27 lat, pracuję w sklepie na kasie i problemy z kręgosłupem, a dokładniej - zwężenie przestrzeni międzykręgowej C6-C7 ze zmianami zwyrodnieniowymi brzegów trzonów. Czy to coś poważnego? Dodam, że cały czas mnie boli kręgosłup i drętwieje prawa ręka i teraz dochodzi też czasami prawa noga. Jak mogę to leczyć i czy mogę nadal pracować na danym stanowisku?

27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z opisu badania rentgenowskiego kręgosłupa szyjnego wynika, że w odcinku tym występują u Pani zmiany o charakterze zwyrodnieniowym. Dotyczą one kręgów oraz krążka kręgowego pomiędzy 6 a 7 kręgiem szyjnym ("spłaszczenie" tego krążka widoczne jest na zdjęciu jako zwężenie przestrzeni międzykręgowej). Aby dokładniej zobrazować zmiany w obrębie kręgosłupa, być może konieczne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego (zdecyduje o tym lekarz).

Podstawą leczenia w tego typu sytuacjach jest zwykle rehabilitacja (gimnastyka usprawniająca, fizykoterapia), która często pozwala zmniejszyć dolegliwości i zwolnić tempo rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Rehabilitant może również udzielić Pani wskazówek, w jaki sposób poprawić higienę pracy, aby praca była jak najmniej szkodliwa dla Pani kręgosłupa.

Powinna Pani udać się do lekarza, który zlecił wykonanie badania w celu ewentualnego rozszerzenia diagnostyki i rozpoczęcia leczenia. Drętwienie nogi będzie wymagało najprawdopodobniej oceny także lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia