Proszę o pomoc w interpretacji wyników badań - Toksoplazma gondii

Moja narzeczona jest w 10 tygodniu ciąży. Czy poniższe wyniki badań są niepokojące? Dodam, że bardzo martwimy się o nasze maleństwo. Toxoplazma gondii Przeciwciała w kl. IgG - wynik ujemny <1,6 wynik wątpliwy 1,6 - 2,9 wynik dodatni 3,0 i powyżej. Wynik: 5,20 IU/ml. Badanie wykonano metodą immunochemiczną CMIA. Dziękuję i proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Podane wyniki badań są niekompletne. Pełna diagnostyka serologiczna toksoplazmozy w ciąży powinna obejmować oznaczenie przeciwciał w klasie IgG i IgM. Podwyższony poziom IgG informuje nas jedynie o przebytej w przeszłości toksoplazmozie. IgG to przeciwciała odpornościowe, które utrzymują się we krwi przez wiele lat (niekiedy do końca życia) i zabezpieczają przed nawrotem infekcji.

Natomiast przeciwciała IgM są markerem czynnego zakażenia toksoplamatycznego - stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego ich oznaczenie w ciąży jest niezbędne.