Proszę o pomoc w interpretacji wyników badania krwi

Dzień dobry! Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc w interpretacji morfologii. Moja lekarka uznała, że nie potrafi określić przyczyny wciąż podwyższonego % limfocytów, a ja naprawdę nie wiem, czy warto tym się w ogóle przejmować. Nie wiem, czy to istotne - ale jeden z moich rodziców cierpi na białaczkę, stąd może niepewność. Pozwolę sobie przedstawić morfologię: WBC 4,8; LYM 2,2; MID 0,4; GRAN 2.2; RBC 4,65; HGB 14,2; HCT 39,2; MCV 84,2; MCH 30,5; MCHC 36,2; RDW 13,3; PLT 265; MPV 10,6; PCT 0,28; PDW 16,1. Wszystko - chyba - mieści się w normach, jedynie ręczny rozmaz wciąż ma - podobno - zawyżone limfocyty: podzielone 38%; eozynofile 1%; limfocyty 59%; monocyty 2%. Byłabym bardzo wdzięczna za zerknięcie na wyniki i sugestie, czy jest to jakikolwiek powód do niepokoju? Dziękuję bardzo:)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Rzeczywiście występuje u Pani podwyższony poziom limfocytów (limfocytoza). Istnieje wiele przyczyn takiego stanu i na pewno nie można bagatelizować tego wyniku. Liczba limfocytów wzrasta w takich chorobach, jak krztusiec, chłoniaki, przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi, odra, świnka, gruźlica, kiła, różyczka, choroby immunologiczne. O ile choroby infekcyjne łatwo wykluczyć, o tyle choroby immunologiczne i hematologiczne wymagają szczegółowych specjalistycznych badań.

W pierwszej kolejności proponowałbym więc konsultację hematologiczną. Nie ma w tym momencie powodów do niepokoju zważywszy, że nie występują żadne objawy. Ale należy szukać przyczyny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.