Proszę o pomoc w odchudzaniu

Witam, mam 13 lat, 179 cm wzrostu i 105kg. Wiem, że mam nadwagę co mógł bym z tym zrobić? Sytuacja rodzinna nie jest najlepsza więc nie stać mnie na specjalne "leki" itp. Chodzę na SKS'y jednak dużo nie dają. Prosił bym o może jakiś poradnik na temat ćwiczeń które można wykonać w domu. Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

Twoje BMI wskazuje na otyłość. Przy tak dużej ilości zbędnych kilogramów zaleca się chudnięcie pod okiem lekarza (pediatra, lekarz rodzinny). Lekarz dodatkowo zleci wykonanie badań, aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. Na pewno też wizyta u dietetyka będzie bardzo pomocna. W każdym większym mieście są poradnie, w których można tego typu wsparcie otrzymać bezpłatnie (w ramach NFZ).

Porozmawiaj z rodzicami i poproś o umówienie Cię na wizytę.

Zanim rozpoczniesz odchudzanie pod okiem specjalisty powinieneś nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, ze aktywność fizyczna jest ważna, ale jest tylko sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Pierwsza sprawa, o która musisz zadbać, to racjonalne żywienie. Poniżej wskazówki, jak powinieneś się odżywiać:
1. jedz regularnie, najlepiej 5-6 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie - kaloryczność poszczególny posiłków powinien ustalić specjalista. Przeciwwskazane jest podjadanie pomiędzy posiłkami.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, a także wszystkie produkty na bazie białej mąki (naleśniki, pierogi, jasny chleb, jasny makaron), drobne kasze tj. manna, kuskus, oraz biały ryż. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie

I tak jak wspomniałam wcześniej aktywność fizyczna jest bardzo pomocna w pozbywaniu się zbędnych kg. Koniecznie więc zwiększ ilość ruchu. Ponieważ występuje u Ciebie otyłość to rodzaj aktywności powinieneś także skonsultować z lekarzem. Więcej szczegółów na temat ruchu znajdziesz na www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska