Kobieta , 55 lat

Proszę o poradę, co znaczy w RTG klatki piersiowej "wnęka lewa poszerzona zagęszczona"? Co to jest za choroba, co powinnam robić i jak to jest groźne? RTG klatki piersiowej PA - Kobieta 55 lat Płuca bez zmian naciekowych. Wnęka lewa poszerzona zagęszczona. Przepona, kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w badaniu radiologicznym o zachowanych wymiarach. Cień śródpiersia górnego nieposzerzony. Cienie tchawicy w linii środkowej bez kompresji z zewnątrz.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Parys 67
Lek. Magdalena Parys Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam! Przytoczone sformowanie nie jest używane rutynowo w opisach badań radiologicznych. Najprawdopodobniej opisujący miał na myśli zagęszczenia zapalne być może również powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się w lewej wnęce. Interpretacja wymaga możliwości obejrzenia obrazu, a przede wszystkim zestawienia go z objawami występującymi u pacjenta.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badania radiologiczne klatki piersiowej – Badanie radiologiczne klatki piersiowej inaczej nazywane jest RTG klatki piersiowej. Do badań tych zalicza się: małoobrazkowe zdjęcie płuc (radiofotografia, fluorografia), rentgen klatki piersiowej, prześwietlenie klatki piersiowej (radioskopia), zdjęcia warstwowe klatki piersiowej, tomografię komputerową klatki piersiowej (TK).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach