Proszę o poradę w związku z moim wynikiem rezonansu kregosłupa szyjnego

Badanie wykonano w sekwencji TSE T1 i TSE T2 przeglądowe oraz TSE T1 po dożylnym podaniu kontrastu w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w warstwach o grubości 3 mm. Stan po discektomii C5/C6 z umieszczeniem cage'a metalowego w obrębie przestrzeni międzytrzonowej na tym poziomie. Widoczny obrzęk szpiku trzonów kręgów C5 i C6 oraz zmiany zwyrodnieniowe na przednich i tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów w tym segmencie, ze zwężeniem otworów międzykręgowych. Korzeń nerwowy wolny. Spłycenie lordozy szyjnej. Rdzeń kręgowy o prawidłowej morfologii i sygnale. Niewielka torbiel okołokorzeniowa średnicy 5 mm w obrębie otworu międzykorzeniowego C7/Th1 po stronie lewej, w łączności z lewym korzeniem nerwowym C8. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w odcinku szyjnym wynosi 15 mm, na poziomie operowanym - 13 mm. Po dożylnym podaniu kontrastu brak cech patologicznego wzmocnienia. Operację miałam w kwietniu 2008 r., mam bóle kręgosłupa i zawroty głowy. Zrobiono mi doplera w pażdzierniku 2009 - czynnościowy - i stwierdzono niewydolność kręgowo-podstawną. Proszę o interpretację wyniku z rezonansu. Mam wizytę u neurochirurga w czerwcu i nie wiem, czy się niepokoić, czy po prostu czekać na termin. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Małgorzata.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Oczywiście ocena rezonansu bez możliwości obejrzenia klisz jest tylko na podstawie opisu radiologa, tak więc niepełna. Według opisu ma Pani wyraźne ślady po przebytej operacji usunięcia dysku i wprowadzeniu implantu. Radiolog stwierdza również, że nie występuje żaden ucisk na rdzeń kręgowy oraz na korzenie nerwowe. Opisywana jest mała torbiel, jednak nie wydaje się, by miała ona wpływ na Pani objawy. Oznacza to, że bóle kręgosłupa mogą wiązać się przede wszystkim z pozostałymi zmianami zwyrodnienowymi (tymi z poza obszaru operacji), dodatkowo możliwe, że wszczepiony implant działa drażniąco - czy boli Panią w jego okolicy? Żadna z tych spraw nie wymaga pilnej interwencji - proszę spokojnie czekać na wizytę.

Natomiast jeśli chodzi o zawroty głowy - niewydolność kręgowo-podstawna, czyli prościej mówiąc, zwężenie tętnic, którymi krew wpływa do mózgu, jest źródłem problemu. Jest to dość poważne schorzenie i musi Pani przyjmować leki, które uchronią przed powikłaniami takimi jak udar. Takie zabezpieczenie może Pani przepisać lekarz pierwszego kontaktu - proszę się zgłosić do przychodni.