Proszę o przetłumaczenia wyniku badania

Melanoma malignum metastaticum; infiltratio teleae adiposae.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Przytoczony wynik badania histopatologicznego oznacza: Przerzut czerniaka złośliwego z naciekaniem tkanki tłuszczowej.

W każdym przypadku takiego rozpoznania bardzo ważne jest, aby pod kontrolą onkologa znaleźć ognisko pierwotne, czyli miejsce w którym nowotwór dający przerzut, się znajduje. Po jego znalezieniu, lekarz onkolog wspólnie ze specjalistami tj.: chirurgami, radioterapeutami itp., wybierają odpowiednie postępowanie.

Czerniak złośliwy jest nowotworem najczęściej wywodzącym się ze skóry, ale także w bardzo dużym odsetku pojawia się na błonie śluzowej odbytu. Trzecim co do częstości miejscem występowania tego nowotworu jest gałka oczna - ta jednak bardzo rzadko daje przerzuty. Poza tymi trzema lokalizacjami nowotwór ten może powstać w każdej tkance organizmu, gdzie znajdują się komórki barwnikowe - czyli w praktyce wszystkie błony śluzowe. Nie mogę nie napisać, że rokowanie w przypadku czerniaka z przerzutami jest bardzo poważne. Proszę jednak zawsze być dobrej myśli, gdyż czynnik psychologiczny leczenia pełni nieocenioną rolę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.