Proszę o przetłumaczenie i interpretację wyniku RTG stawów biodrowych

Zmiany o typie coxarthrosis chron. def. ambil. med. grad. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach krzyżowo-biodrowych.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Opis badania: choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych obustronna, o średnim stopniu zaawansowania. Jest to schorzenie o charakterze postępującym, występujące najczęściej u osób starszych, w którym dochodzi do zużycia i degeneracji elementów stawowych. W początkowej fazie choroby pojawia się osłabienie kończyny dolnej i niewielkie dolegliwości bólowe bioder, w miarę jej postępu może dochodzić do znacznego ograniczenia ruchu w stawie oraz przykurczów zgięciowych. W przypadku umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych najczęściej stosuje się rehabilitację (fizyko- i kinezyterapię), leczenie operacyjne wykonywane jest w przypadku, gdy: leczenie zachowawcze nie skutkuje, występują dolegliwości o dużym nasileniu, dochodzi do dużej deformacji stawu. Wskazana byłaby u Pani wizyta u lekarza ortopedy, który na podstawie badania i obrazu rtg zaleci odpowiednią terapię.