Czy mój siostrzeniec może mieć autyzm?

Mam 16-mięsięcznego siostrzeńca. Parę dni temu neurolog stwierdził u niego zaburzenia psychoruchowe. Jasiek został skierowany do takich specjalistów jak psycholog dzięcięcy, logopeda, fizjoterapeuta oraz do genetyków. Jasiek ma 16 mięsięcy i można go opisać w następujący sposób - nie raczkuje, lecz pełza, - nie potrafi przejść z pozycji brzucha do siadu i na odwrót, choć jak się go posadzi to usiedzi przez dłuższą chwilę, - nie staje, - nie pokazuje, nie robi papa, - nie wypowiada pojedynczych słów, choćby nawet mama. Wydaje jedynie dźwięki typu "aaa", - nie je takich rzeczy jak chlebek czy chrupki kukurydziane, - mam wrażenie, że nie reaguje na swoje imię. To czy się odwróci, jak się go zawoła, jest przypadkiem, - bardzo boi się ludzi. Nie boi się jedynie tych, z którymi spędza całe dnie, - boi się nowych zabawek, ma naprawdę bardzo mało swoich ulubionych zabawek, - potrafi cały dzień bawić się plastikowymi kuleczkami, które rzuca o podłogę. Nie potrafi natomiast tych piłeczek wrzucać do wiaderka, - jego ruchy są jakby niekontrolowane, - obserwując go mam wrażenie, że często zawiesza wzrok w jednym miejscu. To się najczęściej dzieje, gdy leży na brzuchu w łożku i wygląda przez okno i patrzy na liście na drzewie, - często przygląda się swojej rączce, obkręca ją i patrzy na nią z każdej strony, - gdy leży w swoim łożeczku, jakby drapie pazurkami o szczebelki, może to robić dość długo i przygląda się swojej rączce wtedy. Również drapie rączką o poduszkę, czy kołdrę, która wydaje wtedy dźwięk. Patrzy uważnie na swoją rączkę wtedy. Być może bardzo srogo oceniam swojego siostrzeńca, ale proszę mi powiedzieć, czy to, że neurolog zalecił obserwację u wyżej wymienionych specjalistów i powyższe zachowania, mogą świadczyć o tym, że ma autyzm? Z wyrazami szacunku.

Dziękuję za pomoc, bardzo się martwię!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z przedstawionego przez Panią opisu zachowań oraz rozwoju siostrzeńca i sposobu spędzania przez niego czasu można przypuszczać, że dziecko jest opóźnione psychoruchowo i przejawia pewne cechy autyzmu wynikające z zaburzenia lub stymulowania się wzrokowego, dotykowego lub słuchowego (patrzenie na rączkę, drapanie paznokciami).

16- miesięczny maluch potrafi samodzielnie eksplorować znaną przestrzeń i jest nią zainteresowany. Pani siostrzeniec jest opóźniony w tym zakresie, choćby z powodu trudności z samodzielnym siedzeniem i staniem. Proponuję poprosić o badanie wzroku i słuchu u siostrzeńca, aby wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia w rozwoju aparatu wzroku i słuchu - często dzieci, które mają silną wadę wzroku lub słuchu zachowują się jakby miały autyzm.

Dobrze, że dziecko jest już pod opieką specjalistów, którzy na pewno zaproponują terapię i sposoby zachęcania maluszka do ciężkiej pracy terapeutyczno-rehabilitacyjnej.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli dziecko zostało skierowane na doagnozę to zapewne lekarz zauważył coś co wzbudziło niepokój. Lepiej dmuchać na zimne i wszystko dokładnie sprawdzić. Wizyta u specjalistów da odpowiedzi i wskazania do dalszej pracy z dzieckiem.
Pozdrawiam AM