Proszę o wskazówki w odpowiednim żywieniu

Witam. Jestem kobietą, w tym roku skończę 21 lat, 162 cm wzrostu, 56 kg. W mojej rodzinie nikt nie cierpi na nadwagę. Ok pół roku temu schudłam, stosowałam dietę 1000 kalorii, codziennie skakałam na skakance i wykonywałam ćwiczenia na mięśnie. Obecnie pracuję od stycznia, codziennie dojeżdżam, wstaję o 4 rano, jem kanapkę, piję kawę. W pracy zjem 2 bułki, zazwyczaj coś słodkiego, wracam ok. 17- jem obiad, np. 2 ziemniaki, surówka, kotlet i znowu coś słodkiego. W weekendy studiuję, więc też nie ma mnie w domu. Po pracy się uczę, gdyż trwa jeszcze sesja i nie mam czasu ćwiczyć. Nie wiem czy powinnam pić dużo herbaty zielonej i czerwonej, obecnie jest to zazwyczaj herbata czarna, owocowa lub kawa. Chciałabym schudnąć do wakacji i wrócić do dawnej formy. Myślałam o powrocie do diety 1000 kalorii, ale boję się, że to byt wielkie ograniczenie spożywanych kalorii. Co powinnam jeść i co robić? Proszę o radę. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Pani BMI wynosi 21. Oznacza to, że waga jest idealna! Nie powinna się Pani odchudzać! Pani obecny tryb życia jest nieregularny, dlatego powinna Pani wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe, aby w późniejszym okresie nie borykać się z nadmiarem kilogramów.
1000 kcal to zdecydowanie za mało! Wykonując nawet umiarkowaną pracę i będąc mało aktywną fizycznie przy Pani wzroście i wieku powinno się spożywać minimum 1700 kcal. Ograniczając podaż energii w tak drastyczny sposób, wyrządzamy swojemu organizmowi większą krzywdę aniżeli korzyść.
Powinna Pani zacząć stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych:
- Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie.
- Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo.
- Należy jeść, co 3-4 godziny.
- Nie powinno się przejadać.
- Należy spożywać posiłki powoli.
- Codziennie powinno się spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych\
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe)
- Należy ograniczyć produkty typu fast- food, słone i tłuste przekąski, słodycze, słodkie i gazowane napoje i inne.
- Białe bułki należy zastąpić pełnoziarnistymi lub pieczywem graham.
- Należy pić około 1,5 l wody niegazowanej i niesmakowej, herbaty zielonej, czerwonej lub owocowej.
Trzeba tez pamiętać o codziennej aktywności fizycznej- 30 minut. Może być to zwykły spacer lub bardziej intensywne ćwiczenia. Polecam ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.
Pozdrawiam.