Proszę o wyjaśnienie badań USG tarczycy

Moja córka 26 lat w wieku dziecięcym (6-15lat) była leczona na niedoczynność tarczycy. Następnie wszystko unormowało się. Obecne badania krwi też są w normie. Jednakże 3 lata temu w trakcie USG tarczycy wykryto guzka 8mm w dolnej części lewego płata. Zostało przeprowadzone badanie przy użyciu kontrastu i wykazało, że guzek ma normalne czynności tarczycy. Lekarz zalecił obserwację. Ostatnie badanie USG wykazało już pewne zmiany. Prawy płat o wym. 4.8 x 1.4 x 2.2 cm. Lewy płat o wym. 5.0 x 1.1 x 1.7cm. W dolnym polu lewego płata guzek o wym. 1.1 cm o niejednorodnej echogenicznosci. Mogą być 1 lub 2 punktowe zwapnienia. Pojedynczy guzek dolna część lewego płata o nieokreślonym wyglądzie. Zalecana biopsja. Proszę o wyjaśnienie, co to badanie oznacza? Czy biopsja w tym przypadku jest niezbędna? Jakie będą następne działania zależnie od wyniku?

ponad rok temu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Guzek tarczycy, którego średnica przekracza 1 cm jest wskazaniem do biopsji cienkoigłowej, dlatego lekarz w opisie USG tarczycy Pani córki zasugerował przeprowadzenie tego badania. Biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu guzka pod kontrolą USG i pobraniu materiału komórkowego do badania cytologicznego pod mikroskopem, jest niebolesne i trwa kilka sekund. Badanie to pozwala na wykluczenie procesu nowotworowego tarczycy.