Wyniki biopsji i rokowania w takim przypadku

Biopsja gruboigłowa gruczołu sutkowego lewego na godz. 9, 14*11 mm: Carcinoma lobulare G-1 invasivum (B5) mammae, (E-cadherin-). Receptory: ER3+ 90% komórek total score 8/8 positive PgR (2+) 20% komórek total score 5/8 positive HER-2 (1+) ujemny biopsja gruboigłowa gruczołu sutkowego prawego na godz. 12, 15*10 mm: Carcinoma ductale G-1 infiltrans mammae (B5) Receptory: ER 3+ 90% komórek total score 8/8 positive PgR 2+ 30 % komórek total score 5/8 positive HER-2 (1+) ujemny.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W piersi lewej stwierdzono ognisko raka zrazikowego o niskim stopniu złośliwości (G1 - w trzystopniowej skali G1-G3 oznacza raka najmniej złośliwego). Nowotwór cechuje się dodatnimi receptorami dla estrogenów, progesteronu oraz ujemnymi HER-2.

W piersi prawej z kolei stwierdzono ognisko raka o nieco innym podtypie histologicznym - rak przewodowy, który także cechuje się niskim stopniem złośliwości oraz dodatnimi receptorami dla estrogenów i progesteronu oraz HER-2.

Podsumowując - mamy do czynienia z rozwojem nowotworu w obu piersiach, przy czym ze względu na to, że raki te cechują się innym typem histologicznym, rozwinęły się równolegle (gdyby były np. oba przewodowe można by sądzić, że jedno ognisko jest przerzutem drugiego). Oba ogniska nie są duże, co stwarza możliwości leczenia chirurgicznego pod warunkiem, że nie są powiększone węzły chłonne pod pachami co mogłoby sugerować, że są zajęte przez przerzuty.

Operacja to niestety mastektomia obu piersi - czyli usunięcie obu piersi wraz z zawartością dołów pachowych. U kobiet chcących zachować piersi można zastanowić się nad ewentualną operacją oszczędzającą - usunięcie części piersi wraz z guzem, a następnie naświetlaniem miejsc po wyciętym nowotworze. O rodzaju zabiegu decyduje oczywiście chirurg onkolog po uwzględnieniu zdania pacjentki.

Oba nowotwory cechują się dodatnimi receptorami hormonalnymi, co jest korzystnym czynnikiem dla rokowania - nowotwory hormonododatnie rozwijają się wolniej i reagują na leczenie hormonalne (http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi).

Receptor HER-2 jest ujemny co też jest korzystnym czynnikiem dla rokowania.

Niepokój wzbudza na pewno fakt pojawienia się nowotworów obustronnie. Myślę, że wskazane byłoby wykonanie badań genetycznych w kierunku obecności mutacji BRCA1 i BRCA2 (poradnia genetyczna). Jeżeli wynik będzie dodatni z pewnością badanie musi zostać także wykonane u innych bliskich członków rodziny - siostra, córka.

Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników - wieku pacjentki (niestety go nie znam) - ogólnie nowotwory piersi bywają bardziej agresywne u kobiet młodszych (przed 40 rokiem życia). U kobiet po 70 roku życia nowotwory piersi rosną wolniej i są mniej złośliwe, ale niestety w tym wieku częste są choroby przewlekłe jak cukrzyca, choroba wieńcowa, co z kolei ogranicza możliwości leczenia - np. stosowania chemioterapii czy radioterapii.

Ostateczna ocena rokowania powinna nastąpić po operacji - kiedy będzie wiadomo jaki jest stan węzłów chłonnych - jeżeli są w nich przerzuty wtedy oznacza to gorsze rokowanie - ryzyko że rak nawróci po leczeniu sięga 60%.

Pozdrawiam serdecznie