Proszę o zinterpretowanie USG tarczycy i hormonów tarczycy

USG tarczycy: W zakresie prawego płata tarczycy stwierdza się guzek hipoechogeniczny o wymiarach 10,1x5,5 mm oraz torbielkę o śr. 4,1 mm. Płat lewy tarczycy jednorodny. Wymiary płatów tarczycy: prawy – 16,3x16,3x35,2 mm, V = 4,88 ml; lewy – 15,3x16,3x33,7 mm, V = 4,40 ml. Hormony tarczycy: TSH 3-cia generacja 0,767 ulU/ml (0,35-4,94), FT3 2,67pg/ml (1,71-3,71), FT4 1,21ng/dl (0,7-1,48). Czy powinnam się tymi wynikami martwić? Ogólnie mam złe samopoczucie, boli mnie głowa, w dzień jest mi ciągle zimno, a w nocy często budzę się spocona. Wypadają mi obficie włosy, mam bardzo suchą skórę, łamią mi się paznokcie, bolą mnie mięsnie, stawy, nogi, które są zimne aż do bólu. Jestem też ciągle zmęczona. W ostatnich miesiącach z powodu braku apetytu schudłam 15 kg. Dodam, że mam niedokrwistość. Mam 53 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Badania TSH oraz wolnych hormonów FT3 i FT4 są prawidłowe. Na ich podstawie możemy wykluczyć u Pani obecność zaburzeń hormonalnych tarczycy. Natomiast do pilnego wyjaśnienia pozostaje zmiana wykryta w badaniu USG, zlokalizowana w obrębie prawego płata tarczycy. Wskazana byłaby konsultacja z endokrynologiem, który  zaleci dalszą jej diagnostykę - w przypadku guzków tarczycy wykonuje się biopsję cienkoigłową.