Proszę zinterpretować wynik RTG płuc

Odebrałem wyniki badań radiologicznych płuc, oto opis: Płuca o cechach zastoju w krążeniu małym. Serce w normie. Wnęki poszerzone - naczyniowe. Kąty wolne. Nadmieniam, że nie palę papierosów od około 17 lat. Od roku leczę się na nadkwasotę żolądka. Około tygodnia przed badaniem RTG w nocy miałem cofnięcie treści żołądkowej do przełyku i od tego czasu czułem jakiś ciężar w klatce piersiowej, dokuczał mi też kaszel. Czy to może być powodem tych zmian i czy są to zmiany odwracalne. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywany zastój w krążeniu płucnym świadczy o przeciążeniu tego krążenia, co wiąże się również z przeciążeniem prawej komory serca. Może to z czasem (o ile już się to nie stało) prowadzić do rozwoju nadciśnienia płucnego. Zastój w krążeniu płucnym może powodować uczucie duszności, a przez to ograniczać tolerancję wysiłku.

Refluks żoładkowo-przełykowy poprzez zarzucanie treści żoładkowej do przełyku zwiększa ryzyko jej aspiracji do dolnych dróg oddechowych - zwłaszcza, kiedy chory przebywa w pozycji horyzontalnej - co grozi powikłaniem w postaci zapalenia płuc. Według opisu wykonanego badania radiologicznego takich zmian u Pana nie stwierdza się.

Pozdrawiam