Prowokowania i wywoływanie wymiotów

Mam pytanie czy samoistne prowokowanie wymiotów jest zdrowe? Jak często można przeprowadzać taką "kurację". Czasami robię tak przy niestrawności po dużym posiłku lub z rana naczczo. Czuję się wtedy znacznie lepiej i później funkcjonuję normalnie. Nie używam, żadnych środków w celu wywołania wymiotów, najwyżej wodę niegazowaną. Obawiam się jednak czy może to wpłynąć np. na rozwój wrzodów. Jeżeli robię taką "płukankę" 2-3 razy w miesiącu to może mi to zaszkodzić?

Witam Pana

Prowokowanie wymiotów niesie ze sobą poważne konsekwencje. W żołądku, poprzez obecność kwasu solnego, panuje niskie pH - do którego żołądek jest przystosowany, jednak górne odcinki przewodu pokarmowego - przełyk, jama ustna - nie tolerują tak kwaśnego środowiska, w związku z czym treść żołądkowa jest dla nich szkodliwa. Stosowana przez Pana metoda może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, m. in. uszkodzenia szkliwa zębów, nadżerek ścian przewodu pokarmowego, owrzodzeń, krwawień, pęknięcia przełyku itp.
Polecam modyfikację nawyków żywieniowych oraz wizytę u specjalisty.
Pozdrawiam