Pryszcze po goleniu

Witam, mam 17 lat i od wakacji tego roku zacząłem się golić na twarzy. Golę się zawsze po kąpieli, włosy zmiękczam pianką do golenia i golę się z włosem, a po goleniu stosuję balsam NIVEA, lecz zawsze potem wyskakują mi małe czerwone pryszcze w miejscach, w których się golę. Czy przyczyną tego jest nieprzyzwyczajenie mojej skóry do podrażnień? Czy są na to jakieś leki lub kosmetyki?
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zmiany, które Pan opisuje odpowiadają zapaleniu mieszków włosowych. Podczas golenia dochodzi do mechanicznego podrażnienia skóry i kolonizacji ujść mieszków włosowych przez bakterie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie elektrycznej maszynki do golenia, ewentualnie maszynek jednorazowych. Dobrze jest stosować wodę po goleniu, a nie balsamy. Jeśli zmiany nadal będą się utrzymywały - zachęcam do wizyty u lekarza dermatologa.