Przebarwienia zębów przed leczeniem kanałowym

Witam, jeśli zab ściemniał po urazie i zostanie przeleczony kanałowo to wróci do swojego pierwotnego koloru ? Naa taki przeleczony kanałowo zab mozna zakładać pelnoceramiczne licowki (górne jedynki) ? Dziękuje

Nie wróci, ale będzie go można wybielić i wtedy wróci do prawidłowego koloru. Jest specjalna metoda wybielania zębów martwych (Pani ząb obumarł po urazie i dlatego trzeba go leczyć kanałowo). Można na taki ząb zakładać licówki, ale licówka nie maskuje koloru zęba, na który jest zakładana.

Po przeleczeniu kanałowym można ząb wybielić zakładając do komory zęba preparat wybielający, natomiast trzeba mieć świadomość, że może to zadziałać, ale nie musi. Czasami ząb wraca do pierwotnego koloru, a czasami nie. Natomiast warto spróbować to zrobić bo nawet niewielkie rozjaśnienie pomoże nam potem przy wykonaniu odbudowy protetycznej, gdyż będziemy mieli większe możliwości w doborze rodzaju porcelany. W zależności od tego jaki jest stan szkliwa i jaki jest kolor zęba można rozważyć założenie licówek, ale są też inne rozwiązania (korona, wkład+korona, korona 3/4) Jeśli jedynka nie ma żadnych wypełnień kompozytowych, tylko nastąpiło jej obumarcie po urazie i jeśli jej kolor nie odbiega bardzo mocno od koloru zdrowej jedynki to osobiście skłaniałbym się ku licówce. Niewielkie przebarwienia można przykryć zwiększając nieco grubość licówki i stosując jaśniejszy cement.