Przebieg badania poziomu cukru we krwi

Dzień dobry, Chciałabym dowiedzieć się jak przebiega badanie poziomu cukru we krwi. Czy muszę podczas badania być na czczo? Krew pobierana jest z palca czy z żyły? oraz czytałam, że bada się krew dwa razy, również po zażyciu glukozy - zawsze? Byłabym wdzięczna za opisanie całego badania.

Lek. Tomasz Budlewski

Badanie zależy od wskazań. Polega na tym, że udaje się Pani do laboratorium na czczo, krew jest pobiera na czczo z żyły, w zależności od wyniku przeprowadza się dalszą część badania. Wypija się rozpuszczoną 75 g glukozy w szklance wody i następnie 2 godziny po wypiciu bada się ponownie poziom glukozy we krwi żylnej.