Przebieg i czas trwania zabiegu usunięcia gruczolakowłókniaka

Witam. za 2 tyg mam zabieg usunięcia gruczolakowłókniaka. Chciałabym wiedziec jak wyglada taki zabieg? czy trzeba byc naczczo skoro zabieg bedzie po godz.16? . Ile czasu trwa zabieg ?

Z reguły zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym: odczuwa się ukłucie i niewielkie rozpieranie tkanek - jak przy szczepieniu, które trwa kilka do 30sek. Uczucie nacisku, przesuwania, pociągania tkanek zostaje zachowane i nie stanowi problemu. DO zabiegu nie powinno się przychodzić na czczo, ale warto przestrzegać diety lekkostrawnej wciągu dnia, zachować ok 2h od posiłku, być zaopatrzonym w wodę mineralną po zabiegu. Czas potrzebny do zabiegu może zająć 15-30min (od usadowienia się na stole do opatrunku). całość powinna zmieścić się w 2h (dokumentacja, odpoczynek). Warto mieć pomoc po zabiegu w postaci drugiej osoby.
Oczywiście są sytuacje, odstępstw od tych reguł (np. konieczność zastosowania innego znieczulenia, aparatury do lokalizacji guzka...) - o tym powinien poinformować operator.

Witam młoda damo. Nie napisała Pani skąd będzie usuwany gruczolakowłókniak, i czy w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym. Jeśli chodzi o pierś i znieczulenie ogólne, to właściwie najdłużej trwa znieczulanie (proces znieczulania oraz wybudzania) - sam zabieg to chwila.

Dr n. med. MichaĹ KÄkol

Szanowna Pani - nie okresliła Pani jakiego rejonu ciała (narzadu) dotyczy gruczolakowłókniak. Od tego zalezy sposób znieczulenia oraz czasokres zabiegu. Jeżeli znieczulenie ogólne - to wielu anestezjologów wymaga okresu 6-8 godzin bez jedzenia i picia,
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny,