Przebieg i ewentualne komplikacje zabiegu skracania kończyn dolnych

Witam mam pytanie dotyczace skracania konczyn dolnych, jak wyglada taka operacja, jaka jest szana na wystapienie powiklan, ile trwa okres rekonwalescencji. Dla ulatwie dodam ze mam pytanie dotyczace zabiegu ktory ma byc robiony estetycznie. dziękuję za zrozumiala odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Oczywiście są różnego rodzaje operacje ortopedyczne polegające na skracaniu lub wydłużaniu kości kończyn dolnych. Zabiegi takie, jeśli nie są wykonywane ze wskazań zdrowotnych, czysto klinicznych tylko estetycznych są w pełni płatne. Takimi zabiegami zajmują się ortopedzi lub chirurdzy plastycy, rekonstrukcyjni. Zabiegi skracania kości są poważnymi, dużymi operacjami obarczonymi dość często powikłaniami nawet śmiertelnymi (szczególnie rzadko, ale np. zator tłuszczowy) także przykładowo zapalenie kości, rozejście się zespolenia kości, zakażenia, krwotoki. Z medycznego punktu widzenia uważam, że skracanie kończyn dolnych, aby być niższym jest zgoła bezsensownym zabiegiem i niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia. Z uwagi na medyczne aspekty można na temat takich zabiegów poczytać sobie np. na stronach: http://ortopeda.biz.pl/leksykon/nierownosc_konczyn_dolnych.pdf http://www.uzdrowiskobusko.pl/page.php?action=warunki&;id_1=9