Przebieg i postępowanie po usunięciu szóstki

Witam , przygotowuję się do usunięcia zęba górnej szóstki stąd też mam pytania , po pierwsze i najważniejsze czy na zdjęciu rtg panoramicznym zawsze widoczne będzie ewentualne połączenie korzenia z zatoką (obawiam się jej otwarcia ) oraz inne rzeczy mogące utrudnić zabieg np ropa czy stan zapalny ??? kolejne pytanie dotyczy palenia e-papierosa przez jaki okres czasu po usunięciu zęba nie można palić nikotyny oraz pić alkoholu??? z góry dziękuję za odpowiedzi

Witam!
Pana pytania,wg mnie, wynikają z obawy o przebieg zabiegu usunięcia zęba... Nie wiem,czy to Pana pierwsza ekstrakcja,ale mogę zapewnić,że nie ma powodu do niepokoju! Powikłania z otwarciem zatoki zdarzają sie stosunkowo rzadko,więc proszę nie bać się na zapas! Dentysta z doświadczeniem,ewentualnie chirurg stomatolog na pewno świetnie sobie poradzi!!! Po usunięciu lepiej nie palić i pić przynajmniej w tym dniu...
Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Zdjęcie panoramiczne może nam sugerować kontakt korzenia zęba z zatoką, jednak nie da się jednoznacznie tego stwierdzić. Stan zapalny zazwyczaj jest widoczny na zdjęciu lub przy badaniu klinicznym.
Nie ma jednak powodu do obaw - połączenia z zatoką szczękową zdarzają się rzadko, dla doświadczonego stomatologa nie są skomplikowane do prawidłowego zaopatrzenia, a wtedy goją się praktycznie w ten sam sposób jak przy normalnym usunięciu.
Jeśli chodzi o palenie papierosów i alkohol, to należy się wstrzymać minimum do 48 godzin po zabiegu. Szczególnie palenie papierosów znacznie pogarsza gojenie i może wpływać na wystąpienie powikłań w gojeniu rany.
Każdy zabieg jest dobrą motywacją do zaprzestania palenia - wpłynie to rewelacyjnie zarówno na gojenie, jak i całościowo na zdrowie.