Przebieg tomografii komputerowej z kontrastem

Witam swoje pytanie kieruję do specjalistów radiologów,mianowicie chciałbym się dowiedzieć jak właściwie przebiega tomografia komputerowa z kontrastem bo w internecie odnalazłem róże wypowiedzi na ten temat , proszę mi powiedzieć czy podczas tk z kontrastem kontrast podawany jest od początku badania podczas jednej serii skanów ? czy wręcz odwrotnie, czy jest to badanie w który najpierw wykonywane są skany bez kontrastu, a po chwili ponownie skanowanie tego samego miejsca po podaniu kontrastu ?

Witam serdecznie,

Badanie TK z kontrastem ma dwa etapy przebiegu. Pierwszy etap to skan badanej okolicy bez kontrastu np. głowy. Drugi etap to skan tej samej okolicy badanej ale po podaniu kontrastu. Konieczne są dwa etapy badania aby zobaczyć czy ewentualnie zobrazowana zmiana wzmacnia się po podaniu kontrasty czy też nie. Jest to istotna informacją w przebiegu dla procesu diagnostycznego i dla lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam.