Przebudzenia w nocy u 4-miesięcznego dziecka

Mój syn skończył 4 miesiące, wazy 7900. Jest karmiony piersią na żądanie. Przez Ostatnie dwa tygodnie budzi sie w nocy co godzina z płaczem, wygina się i czasem popierduje. Daje mu pierś i zasypia. Takie sytuacje Zdażają sie jedynie w nocy. Nie wiem co może być ich przyczyną. Czy budzi go głód czy ból brzucha. Dodam że w dzień zdążają mu się drzemki 3 godzinne. czy moze to mieć związek z jakimś problemem jelitowym i do jakiego specjalisty udać sie z dzieckiem. Proszę o poradę.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak małe dziecko często przebudza się w nocy z bardzo prozaicznego powodu - potrzeby kontaktu z matką, bliskości. Jeśli faktycznie dziecko oddaje gazy w ciągu nocy, proszę zastanowić się, czy coś z Pani diety mogło wywołać takie objawy - kalafior, brokuł, fasolka, groszek, proszek do pieczenia, itp. - jeśli tak, w miarę możliwości wyeliminować te produkty z diety. Poza tym przed wieczornym karmieniem, może Pani podać dziecku kilka kropel espumisanu. Pomimo iż lek ten nie uzależnia, jak każdego innego leku nie należy go nadużywać i stosować bez wskazań.
Dziecko może też mieć tzw. skok wzrostowy i okresowo ma zwiększone zapotrzebowanie na pokarm. Jeśli dziecko śpi w pokoju w którym jest bardzo ciepło, może też mu się chcieć pić.