Przebyte złamanie kompresyjne kręgosłupa piersiowego

Witam,Mam przebyte złamanie kompresyjne kręgosłupa piersiowego na poziomie TH12 z deformacją kifotyczną które dopiero teraz wyszło na rezonansie magnetycznym i nie wiadomo kiedy to się stało. Lekarz zlecił założenie gorsetu Jewetta na okres 4 miesięcy oraz w razie pogorszenia samopoczucia zalecił operację. Chciałabym zapytać jaki konkretnie jest cel noszenia gorsetu. Czy kręg się zrośnie mimo że upłynęło sporo czasu od złamania?Pozdrawiam Elżbieta

Witam serdecznie,

Proszę zastosować się do zaleceń lekarza ortopedy. Tak, złamanie kompresyjne kręgu zwykle zrasta się,a gorset temu pomaga. Natomiast tak jak lekarz ortopeda powiedział, jeśli nie nastąpi zrośnięcie kręgu, to wtedy prawdopodobnie ortopeda zleci wertebroplastykę złamanego kręgu czyli potocznie cementowanie kręgu.
Ja natomiast sugerowałbym Pani wykonanie badania densytometrycznego (densytometrii) odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bliższego końca kości udowej (szyjki kości udowej) w celu diagnostyki osteoporozy. Ponieważ złamania kompresyjne kręgu bądź kręgów są złamaniami niskoenergetycznymi (osteoporotycznymi), charakterystycznymi dla osteoporozy. Jeśli w Pani przypadku nie wystąpił uraz np. komunikacyjny, to wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że choruję Pani na osteoporozę, czego skutkiem jest złamanie kompresyjne kręgu. Jeśli wynik densytometrii stwierdzi densytometryczne kryteria osteoporozy, wówczas powinna Pani udać się do Poradni Leczenia Osteoporozy w celu zwiększenia masy mineralnej kości, a tym samym zapobiegnięciu kolejnym złamaniom osteoporotycznym w przyszłości.

Pozdrawiam.