Przeciwciała bez antygenów a wirus WZW typu B

Dobry wieczór! Czy w przypadku wirusa WZW typu B, kiedy występują przeciwciała a nie ma antygenow - oznacza, ze doszło do zakażenia? Czy po prostu organizm był wyeksponowany na wirusa, ale go zwalczyl bez przechorowania? Dziękuje za odpowiedz. ewa

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, w zależności od rodzaju wykrytych przeciwciał ich obecność wobec braku wykrywalnych antygenów może świadczyć o odporności na drodze szczepienia lub zakażenia i wyzdrowienia z wykluczeniem nosicielstwa.