Przeciwciała przeciwjądrowe

Dzień dobry. Wykryto u mnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA2 o mianie 1:320 i typie świecenia homogennym. Co to może oznaczać?

Witam serdecznie.
Izolowane podwyższenie miana przeciwciał (bez jakichkolwiek objawów chorobowych) nie ma znaczenia klinicznego. Przeciwciała typu ANA to tzw. przeciwciała przeciwjądrowe należące do rodzaju autoprzeciwciał skierowanych przeciwko strukturom własnego organizmu. Ich podwyższony poziom występuje między innymi w toczniu, twardzinie układowej, RZS czy zapaleniach mieści. Bywa również, że ich podwyższony poziom pojawia się u osób zupełnie zdrowych, u których nigdy nie wystąpią jakiekolwiek choroby z autoagresji. Wynik należy skonsultować z lekarzem, który zlecił badanie.