Przeciwwskazania po zabiegu usuwania kamienia spod dziąseł

Czy są jakieś przeciwwskazania po usuwaniu kamienia spod dziąseł (wykonywany chyba kiretą) i ile czasu musi minąć od tego zabiegu abym mogła sobie zrobić czyszczenie kamienia ale nazębnego?

Witam. Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia.
Wykonuje się dwa rodzaje tego zabiegu:
Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć;
Kiretaż otwarty – stosowany w celu oczyszczania kieszonek głębszych; podczas zabiegu odchyla lub nacina się dziąsło, co pozwala zajrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić;
Oczywiście obydwa zabiegi można wykonać w nieczuleniu.
Po kiretażu zamkniętym nie ma żadnych przeciwwskazań, natomiast po kiretażu otwartym należy stosować się do zaleceń lekarza ( najczęściej są to zimne okłady, dieta miękka, nie pić alkoholu, nie rozgryzać pokarmu po stronie zabiegu, nie szczotkować po dziąsłach, nie palić przez 24 godz. Nie należy płukać energicznie jamy ustnej. Nie stosować nici dentystycznych, szczoteczek między zębowych i irygatora w obszarze zabiegu przez 6 tygodni. Higienę w miejscu zabiegu należy utrzymywać poprzez stosowanie płukanki co najmniej 3 razy dziennie.)

Jeśli lekarz usuwał Pani kamień poddziąsłowy, to musiał usunąć też kamień naddziąsłowy (kamień nazębny dzieli się na naddziąsłowy i poddziąsłowy). Usunięcie kamienia podziąsłowego jest zawsze związane z usunięciem kamienia naddziąsłowego - wynika to z techniki wykonywania zabiegu. Nie ma żadnych przeciwwskazań po usuwaniu kamienia poddziąsłowego. Może Pani jeść i pić normalnie, czyścić zęby normalnie.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
lekarz periodontolog Kraków

Witam

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:rozrusznik serca, pourazowe odklejanie siatkówki oka, ciąża.W takich przypadkach skaling jest wykonywany metodą tradycyjną, tzn. przy pomocy skalerów ręcznych.

.

Istnieją nowoczesne metody usuwania kamienia poddziąsłowego bez użycia kirety. Zabieg Vector wykonuje się w powiększeniu oraz w znieczuleniu miejscowym. Pozwala on na dokładne usunięcie wszystkich złogów z kieszonek dziąsłowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Jak jest robiony kiretaż to usuwany jest kamień z całej powierzchni zęba , nie są to osobne kaminie i nie są to osobne zabiegi.
Zawsze usuwamy cały kamień ,a inną postacia leczenie choroby przyzębia - bardziej zaawansowanego stanu jest kiretaż otwarty,
Tak czy inaczej nie ma sensu wykonywania dwa razy tego samego zabiegu.