Przeczyszczanie jelit przy nieswoistym zapaleniu

Witam, od 2 lat choruje na Nieswoiste Zapalenie Jelit, mam mieć niedługo zabieg laparoskopii aby stwierdzić drożnośc jajowodów i wycięcie ewentualnych zrostów i torbiela, moje pytanie brzmi: czy mogę mieć robiona lewatywę? Przeczytałam w kilku artykułach ze wrzodziejące zapalenie jest przeciwskazaniem do lewatywy. Czy to prawda? Czy mogę wówczas wziasc tabletke na przeczyszczenie jelit? To jest bezpieczne? Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

czy mogę mieć robiona lewatywę?
- Tak, jeśli w chwili obecnej nie ma aktywnego zapalenia. Jednak zazwyczaj do zabiegu jaki Pani opisuje nie stosuje się w przygotowaniu przedoperacyjnym żadnej lewatywy.
Czy to prawda?
- Tak, ale raczej w stanie aktywnego zapalenia (z dolegliwościami).
Czy mogę wówczas wziasc tabletke na przeczyszczenie jelit? To jest bezpieczne?
- O wszystkim musi zadecydować ginekolog prowadzący. Tak jak pisałem nie ma obowiązku przed tego typu zabiegiem wykonywać "czyszczenia" jelit.