Przed ciążą - TSH, FT4, toksoplazmoza, morfologia

Mam 29 lat. Planuję ciążę w niedługim czasie. Wykonałam badania przepisane przez ginekologa. Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wyników, gdyż sama nie jestem pewna, a wizyta dopiero za ponad 2 tygodnie. GLUKOZA - 90 mg/dl (norma 74-106), więc w normie; HBs ujemny; TSH 3,490 mlu/l (norma 0,270-4,200), więc norma. Co do tych mam wątpliwości, gdyż różne są opisy w internecie, oto moje: FT4 16,00 pmol/l, eutyreoza 12-22, Toxoplazmoza IgG <0,1 IU/ml oraz w podstawowych wynikach morfologi: Lym% 24,5 (norma 25,0-50,0), RDW 9,9 (norma 10-16,0).
29 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wszystkie wyniki podane przez Panią świadczą, że jest Pani zdrowa. Zmniejszony odsetek limfocytów w rozmazie krwi oraz RDW nie są rozpatrywane oddzielnie, ale zawsze w porównaniu z innymi parametrami morfologii. Jeśli liczba bezwzględna limfocytów jest w normie, to nie ma powodu do niepokoju. To samo tyczy się RDW.

Odnośnie badania na toksoplazmozę. Ujemny wynik oznaczenia przeciwciał IgG oznacza jedynie, że nie miała Pani kontaktu z tym pasożytem. Warto, gdy Pani zajdzie w ciążę, wykonać powtórnie ten test i dodatkowo oznaczyć jeszcze przeciwciała w klasie IgM, które są wykładnikiem aktualnej ostrej postaci choroby - a tylko ta jest groźna dla rozwijającego się dziecka. Badnie to powinno być wykonywane w każdym trymestrze - przy założeniu, że wcześniej Pani nie zachoruje.

Polecam artykuł o planowaniu ciąży opublikowany na łamach jednego z naszych portali.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.