Przedłużająca się miesiączka z brązowym plamieniem

Witam, mam taki problem.
Współżyję z chłopakiem bez zabezpieczenia, jeszcze niedawno miałam nieregularne miesiączki, ale ostatnie trzy były idealnie w terminie, za to ostatnia zaczęła się po terminie jeden dzień i trwa już 8 dzień z tym, że jest to brązowe plamienie, a czasami wręcz takie brązowe gluty (przepraszam za wyrażenie, nie wiem jak to opisać). Pierwszy raz zdarza mi się coś takiego.
Od mniej więcej 2 tyg mam duże, obolałe piersi. Czy to możliwe żeby to była ciąża? Czy podobne objawy występują przy jakiejś chorobie? Bardzo proszę o odpowiedź. Wiem, że i tak nie obejdzie się bez wizyty i lekarza ale na razie niestety nie mam takiej możliwości.
Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Może Pani spokojnie wykonać test ciążowy z moczu. W razie wyniku negatywnego (który może być w tak wczesnym okresie ewentualnej ciąży fałszywy), może Pani wykonać test z krwi (badanie stężenia betaHCG we krwi, do zrobienia w prawie każdej przychodni). Ten drugi jest czulszy, daje wynik pozytywny już po 7-8 dniach od zapłodnienia. Nie jest wykluczone, że plamienie i bolesność piersi zapowiadają dopiero właściwą miesiączkę, opóźnioną i poprzedzoną plamieniami z powodu jakiegoś zaburzenia hormonalnego. Biorąc jednak po uwagę, że dotąd miesiączkowała Pani regularnie oraz że współżyje Pani bez antykoncepcji, w pierwszej kolejności należy rzeczywiście brać pod uwagę ciążę.
Pozdrawiam!