Przedłużający się okres w przerwie pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

wiatam.od dwoch lat biore tabletki antykoncepcyjne.robie przerwe po 3 listkach.moj lekarz stwierdzil ze tak moge robic.jednak moj okres trwal ponad tydzien.wiec tym razem nie robilam przerwy 7 dniowej tylko 4 dniowa w dniu kiedy wystapila miesiaczka.jednak do dzis mam plamienia i jest to juz tydzien czyli tak jak miesiaczke.moje pytanie czy te plamienia ustana czy utrzymia sie do nastepnej miesiaczki?jak moge skrocic czas misiaczkowania.pozdr.Monika

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na początku chciałbym zaznaczyć iż nie jest wskazane skracanie przerwy pomiędzy opakowaniami ze względu na niekorzystne działania dla organizmu. Oczywiście taki działanie jest dopuszczalne, jednak musi być to jednorazowa zmiana. W obecnej sytuacji z pewnością winą za przedłużające się plamienie można obarczyć wahania hormonalne do jakich mogło dojść w wyniku stosowania antykoncepcji. W takim razie powinny one ustapić na dniach. Warto także wykluczyć czy aby nie rozwinęła się u Pani np nadżerka, polip itp.