Przedwczesny i długotrwały okres

Witam,

od ponad roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Miesiączkowałam bardzo regularnie. Okres pojawiał mi się zawsze 4 dni po zakończeniu opakowania tabletek. Jednak tym razem okres dostałam 11 dni za wcześnie, który trwa juz 9 dni i końca nie widać (moja miesiączka zazwyczaj trwa 4-5dni), nie jest to stałe obfite krwawienie pierwsze 4 dni były obfite, teraz jest juz słabszy ale wciąż pojawiają się skrzepy. Przez cały ten czas odczuwam silne bóle podbrzusza tak jak to zawsze było przed miesiączką.

Tydzień przed okresem współżyłam z moim partnerem, dodam także ze ominęłam 3 tabletki z opakowania, wcześniej także zdarzyło mi się nie przyjąć tabletki ale po mimo tego krwawienia występowały regularnie. Co może być przyczyną tak wczesnego i długotrwałego okresu ? Z góry dziękuje za odpowiedz Pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam!

Wystąpienie nieprzewidzianych krwawień w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych
 jest obarczone ryzykiem wystąpienia krwawienia w każdym momencie cyklu. Efekt ten może mieć miejsce niezależnie od tego, że nigdy wcześniej się nie pojawił - krwawienia, bądź plamienia mogą pojawić się nawet u pacjentek zażywających tabletki nawet od dłuższego czasu.

Jeżeli pominęła Pani trzy tabletki nie wdrażając odpowiedniego postępowania, które zapewniłoby ciągłość antykoncepcji (przyjmowanie tabletek w jak najszybszym czasie po pominięciu + przyjęcie tabletki z tego dnia według normalnego schematu.
Dodatkowo powinna Pani przez tydzień stosować wspomagające metody antykoncepcji.
Jeżeli Pani nie przestrzegała tych zasad antykoncepcja nie jest zachowana na około 7 dni przed i po pominięciu tabletki.

Jeśli krwawienie będzie się długo utrzymywać lub pojawiać regularnie w czasie w któremu nie powinno to powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa. W pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę oraz inne patologie, a w drugiej kolejności telefon. Być  trzeba będzie zmienić tabletki.

Pozdrawiam serdecznie!