Przejściowo podwyższona liczba eozynofili

Witam! Zrobiłam kontrolne badania krwi mojemu 4-letniemu synkowi. Wszystko wyszło w normie, oprócz podwyższonego EOS 10,000% i RDW 15,5% i obniżonemu MPV 7,03 fL. Dziecko chorowało w grudniu na ospę, nie ma alergii, a przynajmniej żadnych objawów, je wszystko - ma apetyt, jest wesoły. Dostaliśmy skierowanie na obecnośc pasożytów, ale jeśli nic nie wyjdzie, to może to być coś niepokojącego? Dodam, że dziecko dosyć mocno się poci w pierwszych 2-3 godzinach snu, szczególnie główka (dostał wit. D) i zauważyłam, że dosyć często ma powiększony węzeł na szyi po lewej stronie (taka mała kulka), a jak da główkę na bok, to delikatnie wystaje - robi się taka mała wypukłość. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Oprócz wartości eozynofilii wyrażonej w %,  należy obliczyć bezwzględną liczbę eozynofilów we krwi (która nie powinna przekraczać 440 w mm3, to jest 0,44 x 109/l), ponieważ dopiero ten wskaźnik jest obiektywnym wykładnikiem zwiększenia liczby eozynofili we krwi.

Przejściowo podwyższona liczba eozynofili może utrzymywać się po cięższej infekcji. Inne najczęstsze przyczyny zwiększonej liczby eozynofili we krwi to alergie i zakażenia pasożytnicze.

Jeżeli synek, tak jak Pani pisze, nie ma dolegliwości, objawów alergii, proponuję nie przejmować się zbytnio tym wynikiem. Można powtórzyć badanie morfologii krwi za miesiąc. I tak jak napisałam wcześniej - zwrócić uwagę na liczbę eozynofilii, a nie ich procentowy odsetek.

Węzły chłonne u dzieci zwykle bywają niespecyficznie powiększone, szczególnie w okolicy szyi - głównie w wyniku infekcji, więc tym też nie trzeba się martwić.

Pozdrawiam serdecznie