Przekroczona norma androstendionu

witam mam przekroczona noerme androstendion oraz 1,5 razy przekroczony testosteron, badania byly podjete w celu ustalenia przyczyn bolesnych miesiaczek uniemożliwiajacych mi wykonywanie pracy.. i ew.szukania przyczyn wystepowania tradziku, po takim wyniku bede musiala wykonac bardziej szczegolwe badania? a moze juz teraz mozna przypuszczac ze wystepuje problem np. z jajnikami? Marta

Witam Panią,

Problem może być zarówno jajnikowy, jak i nadnerczowy. Na początek sugerowałbym usg ginekologiczne w kierunku PCOS, bo jest to najczęstsza przyczyna hiperandrogenemii u kobiet. Na bolesne miesiączki jest skuteczne leczenie. proszę poszukać jakiegoś dobrego lekarza w swojej okolicy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz