Przekroczony jeden wynik merkerów

Witam odebrałam dzisiaj wyniki markerów i mam jeden wynik przekroczony CA-15,3 31,09 czy to coś poważnego? pozdrawiam agnieszka
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

CA 15-3 nie jest markerem specyficznym dla jednego schorzenia - do jego podwyższenia dochodzi w raku sutka, jelita grubego, żołądka, wątroby płuca, jajnika, ale także w chorobach zapalnych sutków, wątroby i nerek.
Wskazana jest dalsza diagnostyka i powtórne wykonanie badania markeru za około miesiąc - aby sprawdzić czy dochodzi do jego narastania/spadku.

Witam! Markery o których Pani pisze są oznaczeniem bardzo nieswoistym, co oznacza że sam wynik nie oznacza jeszcze choroby. W takim przypadku wskazane jest badanie kliniczne, ze szczególnym uwzględnieniem badania piersi i narządu rodnego.