Przemęczenie i lunatykowanie

Witam, mam 18 lat. W ostatnim czasie jestem ciągle przemęczona, mam problemy z wstawaniem rano i odsypiam w ciągu dnia ok 2/3 godziny. W nocy śpię ok 7-8 godzin, kiedy kładę się spać wcześniej, nie mogę zasnąć. Dodam, że przed snem mam problemy z oddychaniem, nie mogę wziąć pełnego oddechu, bo czuję blokadę w okolicy gardła, a czasem kłucie po lewej stronie klatki piersiowej. W ostatnim czasie sporadycznie lunatykuję. Z czego może to wynikać?

Wybierz się do internisty.Skieruje cię na konsultację do endokrynologa. Konieczne będzie badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy: FT3 i FT4 (T3 i T4), oraz TSHhormonu przysadki. Jeżeli orzeknie, że jesteś fizycznie zdrowa to polecam dobrego psychoterapeutę.
Pozdrawiam

Dzień dobry,

18 lat to trudny okres w życiu, prawdopodobnie kończy Pani szkołę, być może ma Pani dużo obowiązków, związanych z nauką i to trochę Panią przytłoczyło?

Problemy z oddychaniem, kłucie w klatce piersiowej mogą być objawami przeżywanego napięcia, stresu. Warto, żeby udała się Pani do lekarza internisty w celu zrobienia badań wykluczających inne powody opisanych dolegliwości.

Gdyby okazało się, ze fizycznie nic Pani nie dolega, zalecam kontakt z psychologiem, pomoże to Pani przyjrzeć się swojemu życiu pod kątem potencjalnych źródeł stresu oraz wypracowania metod radzenia sobie z nim.

Orientacyjne zapotrzebowanie na sen osoby w Pani wieku to 7-8h snu na dobę, tymczasem śpi Pani tyle czasu a jednak wciąż potrzebuje dodatkowych 2-3 godzin w ciągu dnia. Może to być Pani reakcja na stres, napięcie. A może chodzi tylko o to, ze Pani organizm jest rozregulowany? Warto wtedy ustalić sobie stałe godziny snu i budzenia i stosować się do nich bez względu na to, czy danego dnia jesteśmy o tej porze senni czy nie, jak również czy jest to dzień powszedni, czy też weekend. Nadmiar snu może negatywnie wpływać na organizm w takim samym stopniu jak jego niedobór.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel