Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przemęczenie i senność podczas stosowania Setaloft

Witam. Przez ok rok biorę tabletki setaloft na depresję, aktualnie po pół dziennie. Dobrze się czuję, tylko zastanawiam się, czemu jestem przemęczona i senna. Od leków (nie tylko na depresje ale też na gardło) zaczęła boleć mnie wątroba więc zaczęłam brać hepatil. Po paru dniach jest lepiej. Chce wrócić do oddawania krwi a przede wszystkim radzić sobie bez leków. Myślałam, żeby kupić deprim forte i brać zamiast setaloftu. Czy pomoże mi to uniknąć nawrotu depresji? Pozdrawiam serdecznie
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest niezbędny w organizmie człowieka. Występują jego dwie odmiany ? dobra i zła. Sprawdź normy dotyczące wyników badań obydwu odmian cholesterolu, a także czym grozi jego nadmiar i niedomiar.

Witam Panią,

Przy leczeniu tzw. "pierwszorazowego" z. depresyjnego (jeśli ktoś nigdy wcześniej nie chorował na depresję) zaleca się stosowanie leku od 8-12 miesięcy od momentu uzyskania poprawy. Zatem jesli to u Pani pierwszy taki epizod, a Pani przyjmuje lek od około roku, obecnie jest czas w którym można rozważyć odstawienie leku. Deprim forte jest lekiem na bazie praparatu z dziurawca. Zatem mechanizm jego działania jest zupełnie inny niż sertraliny (do dziś nie udowodniono jednoznacznie w jaki mechaniźmie działają leki ziołowe). Trudno odpowiedzieć na pytanie czy stosowanie Deprimu wpłynie na zapobieganie nawrotom depresji. Jednak u osoby, która przebyła epizod depresyjny ryzyko powrotu depresji jest wyższe niż dla osoby, która nigdy nie chorowała na depresję. Czynnikiem zmniejszającym ryzyko nawrotów depresji może stać się prowadzenie higienicznego i zrównoważonego trybu życia, zwracanie uwagi na swoje potrzeby oraz życie "w zgodzie ze sobą". Takiego sposobu życia można nauczyć się podczas psychoterapii- do czego Panią zachęcam.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
umów wizytę 0
Mgr Ewa Wójcik Psycholog, Gdynia
41 poziom zaufania

Witam, prawdopodobnie leki bardzo dobrze na Pania zadziałały ale ma Pani skutki uboczne w postaci przemęczenia i sennosci. Po odstawieniu jest duze prawdopodobieństwo ze bedzie nawracac. Liczne badania potwierdzaja, ze jest bardzo duza nawrotowosc depresji po odstawieniu lekow, szczegolnie kiedy wystapila juz 2 i 3 raz prawdopodobienstwo wzrasta. TPB została stworzona pierwotnie do leczenia depresji i zmniejszenie nawrotow jest jej najmocniejsza stroną. Zatem mysle ze jeśli odstawi Pani ten lek i cos sie zacznie dziac to bedzie dobrze jak skorzysta Pani z kilku konsultacji psychologa TPB wtedy problem zostanie usuniety w zarodku :) i może nigdy nie wroci. Pozdrawiam!

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety