Przemęczenie organizmu a zespół depersonalizacji-derealizacji

Witam , mam 15 lat i od jakiś 3 tygodni jestem w stanie jakbym nie odbierał rzeczywistości. Naczytałem się dużo o DD, ale DD opiera się podobno na lękach a ja takowych nie mam.Miałem teraz wakacje i od 22 kiedy wracałem z dworu do domu siadałem przed komputer 4 nad ranem , potem spałem do 13-14. Czuję się tak jakbym miał DD ale nie mam tych lęków , czy to coś poważnego ? Czy to wywodzi się z przemęczenia organizmu przez to że nie spałem prawie całą noc ? Proszę o pomoc!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Drogą wirtualną nie da się postawić niestety żadnej diagnozy i stwierdzić, co Ci dolega. Zastanawia mnie, dlaczego w Internecie czytałeś akurat o DDD, czyli syndromie dysfunkcyjnego dzieciństwa (Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych). Czy w Twoim domu dzieje się coś niepokojącego (alkoholizm, przemoc domowa itp.), że czujesz się nieszczęśliwy? Poczucie depersonalizacji i/lub derealizacji może wiązać się z okresem dojrzewania, na etapie którego właśnie jesteś. Może to być także konsekwencja zmiany trybu życia w czasie wakacji – długie przesiadywanie przed monitorem komputera do godzin porannych, spanie do godzin popołudniowych, przemęczenie wzroku i generalnie całego organizmu. Proponuję zadbać o higienę snu i normalizację rytmu okołodobowego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Zachęcam Cię do dopilnowania i uregulowania ośmiogodzinnego snu (np. od godz. 22.00-06.00) i poobserwowania siebie.

Jeśli nadal takie poczucie symptomatyczne by się utrzymywało, proszę skonsultować się z psychologiem.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com
.