Przemiana materii u mężczyzn

Czy można ustalić wiek w życiu mężczyzny w którym drastycznie zmienia się przemiana materii i może łatwo przytyć, czy to indywidualne?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Spadek podstawowej przemiany materii (PPM) następuje od momentu zakończenia wzrostu, mniej więcej o 2% na 10 lat. W parciu o to można obliczyć na jakim poziomie znajduje się ona aktualnie. Może być on dodatkowo przyspieszony poprzez choroby kory nadnerczy,zażywanie beta-blokerów, niedożywienie jakościowe, leczenie nadciśnienia, czy też stosowanie diet niskokalorycznych.

Samą wartość podstawowej przemiany materii (a więc energii zużywanej na procesy oddychania, pracy narządów itp. ) wylicza się ze wzoru
PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) - 6,75 x wiek
do tego wyniku dodaje się oczywiście ilość wydatkowanej energii na co dzień, związanej z wykonywanymi czynnościami, co w efekcie daje wynik całkowitej przemiany materii (CPM)
pozdrawiam