Przemieszczający ból w łydce

Dzień dobry! Od paru dni odczuwam miejscowy ból w prawej łydce, przemieszczający się w dół do pięty. Dolegliwość zaczęła się od skurczu mięśnia podczas snu. Ból jest piekący, zlokalizowany w określonym miejscu.

Witam! Opisany objaw może mieć wiele przyczyn, jednakże zawsze należy uwzględniać najbardziej poważne przyczyny. W tym przypadku niezbędne jest wykluczenie zakrzepicy żył głębokich. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który oceni obecność ewentualnych czynników ryzyka i przeprowadzi badanie fizykalne. W przypadku silnego podejrzenia tej przyczyny konieczne będzie oznaczenie D-dimerów we krwi, jeśli nie wykluczą zakrzepicy, wówczas konieczne będzie wykonanie kompresyjnego USG żył kończyn dolnych. Oprócz zakrzepicy żył głębokich dość prawdopodobną przyczyną bolesnego skurczu łydek może być obniżenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia) na skutek np. przyjmowania leków moczopędnych, glikokortykosteroidów, salbutamolu. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad chorobowy, zbada Panią fizykalnie oraz zleci niezbędne badania dodatkowe. Po ustaleniu przyczyny dolegliwości będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!