Przemijający atak niedokrwienny, drożny otwór owalny i problemy z donoszeniem ciąży

Witam! Mam 29 lat i jestem już po dwóch incydentach TIA pod postacią połowiczego lewostronnego dyskretnego niedowładu. Mam również stwierdzony zespół wazowagalny, no i po 1 incydencie TIA stwierdzono u mnie drożny otwór owalny, w klinice neurologii przebywałam 5 dni, obserwują mnie w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i w kierunku zapalenia tkanki łącznej. W październiku powtórzył się drugi incydent podobny do tego pierwszego, tylko że ten trwał 4 godziny, a poprzedni 15 godzin mnie trzymał. Jestem po 2 poronieniach, w ubiegłym roku w maju poroniłam w 7 tygodniu, a teraz w tym roku w maju przed tymi incydentami też poroniłam, ale w 13 tygodniu, wykryto u mnie i potwierdzono niedoczynność tarczycy, obecnie przyjmuję hormon euthyrox 25 półtorej tabl.

Gdy wystąpił w październiku drugi epizod niedowładu kończyn, wysłano mnie do poradni tkanki łącznej, żeby się diagnozować w kierunku zapalenia tkanki łącznej. Po konsultacji pani dr stwierdziła, że zanim zacznę się diagnozować w poradni tkanki łącznej, muszę się poddać zabiegowi zamknięcia tego drożnego otworu owalnego i zgłosić się wtedy w poradni, ale rozmawiając z dr kardiologiem, odradzał mi ten zabieg. Co ja mam zrobić, jak postąpić? Nie mogę zajść w ciążę, by znowu jej nie stracić. Proszę o jakąś wskazówkę czy poradę, pozdrawiam.

Witam!
Drożny otwór owalny zazwyczaj nie powoduje problemów i nie zawsze wymaga zamknięcia. Jednakże w Pani przypadku TIA może być związane z drożnością otworu owalnego oraz zespołem antyfosfolipiowym. Jeśli incydenty TIA miały podłoże zatorowe to zamknięcie otworu owalnego jest wskazane, gdyż może to uchronić Panią przed ewentualnym kolejnym epizodem TIA. Jeśli natomiast taka przyczyna jest mało prawdopodobna to drożny otwór owalny nie jest sam w sobie wskazaniem do zamykania go. Bardzo dobrze, że niedoczynność tarczycy jest leczona, jest to ważne również dla ewentualnej ciąży. W czasie ciąży należy być pod kontrolą endokrynologa, gdyż zazwyczaj dawka hormonów jest zwiększana. Diagnostyka w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i chorób tkanki łącznej to również dobry pomysł, gdyż zespół antyfosfolipidowy może być zarówno przyczyną TIA jak i poronień, a dość często sam zespół jest wtórny do chorób tkanki łącznej (tzw. chorób układowych). Decyzja o zabiegu zamknięcia powinna zostać ponownie rozważona przez kardiologa, proszę przestawić całą dokumentację z pobytu na neurologii oraz ewentualne informacje ginekologiczne. Wydaje się, że taki zabieg jest u Pani wskazany. Pozdrawiam serdecznie!