Przemoc psychiczna a niezaradność życiowa

Czy lekarz psychiatra, który prowadzi moje leczenie 5 lat, powinien lub ma obowiązek, gdzieś zgłośić znęcanie się psychiczne przez mojego męża?- że to co dzieje się w moim domu to PRZEMOC PSYCHICZNA, a nie moja niezaradność?

Zachęcam natomiast do podjęcia psychoterapii. Psycholog pomoże Pani odbudować poczucie własnej wartości, sprawstwa, bezpieczeństwa oraz asertywności, a tym samym lepiej radzić sobie z relacjach z mężem.

Witam Panią. Doświadczanie przemocy bardzo osłabia. Domyślam się, że Pani lekarz psychiatra dowiedział się od Pani o tym co się dzieje w Pani życiu. To ważne, żeby Pani wyraziła takie zdecydowane oczekiwanie, że chciałaby Pani by podjął kroki zgodnie ze swoimi kompetencjami, Te kompetencje to np. uruchomienie procedury "Niebieskiej Karty". Obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz rozporządzenie o procedurze "Niebieskich Kart" zobowiązuje m.in. pracownika ochrony zdrowia (a takim jest również lekarz) do wszczęcia procedury. Dzięki temu lokalne służby i instytucje mają za zadanie podjąć niezbędne kroki by zatrzymać przemoc w Pani rodzinie. Ważna jest w tym wszystkim Pani decyzja i gotowość do współdziałania. Niestety pracownicy ochrony zdrowia nadal zbyt rzadko uczestniczą w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Może Pani spróbować skontaktować się z instytucjami w swoim mieście. Znajdzie je Pani pod tym linkiem http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/instytucje/?option=com_instytucje Pani zwrócenie się do tego portalu po pomoc traktuję jako decyzję by przerwać przemoc w swoim życiu. Mam nadzieję, że znajdzie Pani do tego odpowiednich sojuszników. Pozdrawiam Panią