Przenikliwe kłucie w podbrzuszu w ciąży

Witam. Rozpoczęłam 19 tydzień ciąży. Ostatnio, gdy kładę się spać, zaczyna mnie boleć podbrzusze, mniej więcej w części środkowej. Jest to jakby mocne kłucie, które trwa chwilkę i powtarza się czasem, np. przy zmianie pozycji, nie trwa to jednak długo i nie towarzyszą mu inne objawy. Czy to jest związane z poszerzaniem się macicy? Wcześniej czułam bóle lżejsze, jak przed miesiączką, teraz ich charakter się zmienił.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Różnego rodzaju pobolewania w podbrzuszu są w czasie ciąży naturalne. Pani dolegliwości najpewniej spowodowane są powiększaniem się ciąży i macicy i/lub pociąganiem za więzadła tego narządu.

Jeśli jednak w czasie odczuwania przez Panią tego bólu macica twardnieje (kurczy się), to jest to objaw niepokojący, który należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. W takim wypadku konieczne będzie włączenie leków rozkurczowych i oszczędzanie się. Lekarz zbada również Panią wewnętrznie i być może również sondą USG, aby wykluczyć rozwieranie się szyjki macicy (tzw. niewydolność cieśniowo-szyjkowa). Aby upewnić się, czy odczuwane przez Panią pobolewania nie są wywołane skurczami, może Pani zażyć lek rozkurczowy (N*-S**) i ocenić, czy przejdą. Będzie to również informacja przydatna dla Pani lekarza.

Żeby wykluczyć zapalenie pęcherza moczowego, należałoby wykonać również badanie ogólne moczu. Jednakże, tak jak pisałam na początku, najprawdopodobniej Pani objawy nie są spowodowane żadnym niepokojącym stanem.

Pozdrawiam serdecznie!